فرش در نگره فیلم‌سازان

 

فرش در نگره فیلم‌سازان

 

فرش در تاریخ و زندگی ایرانیان علاوه برجایگاهی مهم به عنوان یک هنر، در وجوه مختلفی همچون فرهنگ، اقتصاد، سیاست و ملیت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به مثابۀ تار و پود مردمی است که هرگونه کشف و ربط درآن، در حکم شناخت و بازیابی تاریخ و هویت مردم ایران زمین است. حضور فرش و بافته های ایرانی در فیلم های ایرانی همزمان با حضورعکس و تصویرمتحرک(فیلم) در ایران و تصویر برداری از محل های زندگی مردم، ثبت شده است. چه در سفرهای شرق‌شناسان غربی که اگر دوربین همراه آنان بوده است حتما عکسی برداشته و در آن جلوه ای هم از فرش ایرانی نقش بسته است، و چه دررویدادهایی که مقامات عالی و یا مورخان و سفرنامه نویسان ایرانی ازدهه های آخر حکومت قاجاردر آن شرکت داشته ودر برخی از این رویدادها، دوربین عکاسی و یا فیلم برداری نیز حضوری نوپا داشته است .

در این همایش سعی برآن است که از خلال نگاهی نو به تاریخ سینمای ایران به بررسی نگره فیلمسازان ایرانی در فرش ایرانی پرداخته شود. این نگاه در همه ابعاد، اعم از داستانی، مستند، و حتی انیمیشن خواهد بود. در کنار نمایش فیلم‌ها که از آرشیوهای گوناگون به دست آمده است، در نشستی با جمعی از فیلمسازان و محققان به تاریخ نگاه فیلمسازان ایرانی به فرش ایرانی خواهیم پرداخت.

همچنین در طی مدت برگزاریِ این رویداد سه گانه، در هر روز و در بخش های مختلفی همچون مراسم افتتاحیه و بخش مقالات علمی، دقایقی را به پخش گزیده هایی ازاین فیلم ها خواهیم پرداخت.

امید است این حرکت سرآغاز کارهای بزرگ وحضور پُربارتر فیلمسازان ایران در شناخت هویت و سنت‌های فرش بافی ایرانیان و مهمتراز آن، دریافت اندیشه‌های نو باشد.